Girafele sunt unele dintre cele mai îndrăgite animale, dar, deși le adorăm, nu le protejăm. Naturaliștii ne spun că girafele încep să dispară încet, dar sigur. Tot mai multe specii de animale sunt amenințate de extinderea populațiilor umane care distrug sau transformă habitatul natural. A venit, se pare, rândul girafelor să fie în pericol de extincție.

Problema nu există de acum. Uniunea Internațională pentru Conservarea Naturii a observat că numărul girafelor a scăzut cu peste 30% în doar câteva decenii. Dacă în 1985, în Africa, s-au înregistrat cam 155.000 de exemplare, în 2015, numărul acestora scăzuse la 97.000.

Specialiștii spun că girafele sunt amenințate de extinderea populațiilor umane din mai multe regiuni ale Africii.

Cel mai bizar aspect al situației e că dispariția girafelor a fost ultima problemă pe care și-au pus-o naturaliștii și ecologiștii pentru că nu se așteptau să fie atât de vulnerabile. În tot acest timp, elefanții și rinocerii au fost principala grijă, dar se pare că până și cel mai înalt animal terestru e copleșit de specia umană.

Un alt factor care a distras atenția de la extincția girafelor este că le întâlnești pretutindeni în Africa. Alege orice safari și sigur ai să vezi măcar o dată câteva girafe pe nesfârșitele câmpii africane. Dar ele sunt puține și răspândite pe teritorii vaste.

Culmea ironiei: omul dă atenție atâtor detalii, dar exact cele mai mari animale de pe planetă îi scapă din observație.

Continuarea pe www.gds.ro

sursa foto: www.artphotolimited.com