Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) și puștoaica americancă Amanda Anisimova (17 ani, 51 WTA) vor juca azi de la ora 15:00 în sferturile de finală de la Roland Garros.

Meciul dintre Simona Halep și Amanda Anisimova va fi primul al zilei pe arena centrală, „Philippe Chatrier”, ar trebui să înceapă la ora 15:00.  Acesta va fi primul duel direct dintre cele două jucătoare.

  • Câștigătoarea meciului Halep-Anisimova o va înfrunta în semifinale pe învingătoarea din partida dintre americanca Madison Keys și australianca Ashleigh Barty;

În acest moment, la Paris sunt 16 grade, iar la ora meciului sunt șanse mari să plouă. Meteorologii au emis pentru ziua de azi un cod galben de furtună în capitala Franței, iar meciul Simona Halep – Amanda Anisimova ar putea avea de suferit.

Simona Halep are de partea ei experiența. Halep, 27 de ani, a ajuns la al 12-lea sfert de finală la un turneu de Grand Slam, în timp ce Anisimova, 17 ani, este pentru prima dată atât de sus într-o competiție de acest gen. În 2014, când Simona atingea primul sfert de finală, Amanda avea 12 ani.

  • În prima semifinală a turneului, vor evolua cehoaica Marketa Vondrousova și britanica Johanna Konta;

Amanda provine dintr-o familie cu origini rusești, care s-a mutat în 1998 în SUA cu fiica, Maria, pe atunci în vârstă de zece ani. La patru ani de la instalarea în noua țară a venit pe lume Amanda, care a început să joace tenis la doi ani.

Ea a cucerit titlul la US Open la junioare în 2017, apoi a renunțat să mai dispute turnee la o asemenea categorie de vârstă. Țintele ei erau să triumfe în concursuri mari, contra unor adversare de clasă. „Vreau să devin numărul unu în lume și să câștig toate turneele de Mare Șlem, câte unul din fiecare ar fi minunat”, a spus ea pentru New York Times.

sursa: www.gsp.ro

sursa foto: www.wtatennis.com