Mersul pe jos este un exerciţiu blând cu impact redus, care vă poate menţine atât condiţia fizică, cât şi sănătatea. Mersul pe jos este o formă de activitate fizică accesibilă tuturor. În cazul persoanelor care merg pe jos, există mai puţine probabilități de a manifesta cancer, boli de inimă, accident vascular cerebral, diabet şi alte boli mortale. Acestea trăiesc mai mult şi obţin mai multe beneficii pentru sănătatea mentală şi spirituală ca urmare a acestei practici.
Mersul pe jos previne apariţia diabetului de tip 2. Specialiştii au demonstrat că o persoană care merge pe jos timp de 150 de minute pe săptămână pierde aproximativ 7% din greutatea corpului şi poate reduce cu până la 58% riscul declanşării diabetului zaharat.
Mersul întăreşte inima, în cazul bărbaţilor. În urma unui studiu s-a constatat că rata mortalităţii în rândul bărbaţilor pensionari care au mers mai puţin de 1,5 km pe zi a fost de două ori mai ridicată decât a celor care merg pe jos minim 3 km pe zi.
Cercetătorii afirmă că femeile care au mers pe jos timp de trei ore sau mai mult pe săptămână au avut un risc mai redus de apariţie a atacului de cord sau a altor evenimente coronariene, cu până la 35% comparativ cu femeile care nu au mers pe jos.
Mersul pe jos este bun pentru sănătatea creierului. Specialiştii au descoperit că la femeile care au mers pe jos minim 1,5 ore pe săptămână funcţia cognitivă s-a îmbunătăţit şi declinul cognitiv a fost mai mic decât la cele care au mers mai puţin de 40 de minute pe săptămână.
Cercetările au arătat că femeile aflate la menopauză care au mers pe jos aproximativ 1,5 km în fiecare zi aveau o densitate osoasă mai mare la nivelul întregului corp. Mersul pe jos încetineşte nivelul de pierdere osoasă de la nivelul picioarelor.
Cei care merg pe jos 30 de minute de trei-cinci ori pe săptămână, timp de 12 săptămâni, vor manifesta cu până la 47% mai puţine simptome de depresie.
Mersul pe jos reduce riscul formării cancerului mamar şi de colon. Femeile care au mers pe jos între una şi două ore şi jumătate pe săptămână au avut un risc cu până la 18% mai scăzut de cancer de sân, comparativ cu femeile inactive.
Continuarea pe www.gds.ro
sursa foto: www.doc.ro
Comentarii