De la Baselitz la Gehry, de la Murakami la Patti Smith, 28 de artişti expun începând de sâmbătă la galeria Gagosian din Paris, urmând ca sumele încasate din vânzarea lucrărilor acestora să fie virate în integralitate către reconstrucţia catedralei Notre-Dame, informează AFP, citat de Agerpres.

Larry Gagosian, proprietarul unui lanţ de galerii de artă din Statele Unite, a urmărit la televizor, din New York, incendiul care a mistuit catedrala pariziană în data de 15 aprilie şi a lansat în aceeaşi seară un apel către prietenii săi artişti pentru a contribui la strângerea fondurilor necesare reconstrucţiei.

„Ofertele au curs în mod spontan. Nu a mai fost nevoie de apeluri suplimentare. Nu am impus nicio temă anume”, a spus Jean-Olivier Despres, directorul galeriei Gagosian din Paris.

Artiştii care expun provin din Franţa, Italia, Germania, Elveţia, Canada, Marea Britanie, Statele Unite, dar şi din China, Japonia şi Iran.

Unii dintre aceştia au creat lucrări special pentru această expoziţie (deschisă până pe 27 iulie), iar transportatorii au scăzut preţurile pentru a face operaţiunea mai rentabilă, potrivit lui Jean-Olivier Despres.

Sumele obţinute din vânzări vor fi ”virate integral” către Fundaţia Notre-Dame şi către Friends of Notre-Dame, fundaţia americană similară.

Sursa: Agerpres

Foto: Vox