Prinţesa Ayako a Japoniei a renunţat la titlul nobiliar pentru a se căsători cu un om din popor, iar ceremonia religioasă privată a avut loc luni, în Tokyo, potrivit Reuters.
„Sunt foarte bucuroasă că m-am căsătorit şi că atâţia oameni au venit la templul Meiji şi ne-au felicitat”, a spus prinţesa Ayako într-o conferinţă de presă organizată după ceremonia religioasă privată. După semnarea contractului de căsătorie, luni seară, aceasta va deveni Ayako Moriya.
Ayako este a doua prinţesă a Japoniei care renunţă la titlul nobiliar în ultimii doi ani, pentru a se căsători cu un om din popor, după Mako, fiica cea mare a prinţului Akishino şi nepoată a împăratului Akihito.
În vârstă de 28 de ani, aceasta s-a logodit cu Kei Moriya, în vârstă de 32 de ani, angajat al companiei de transport NKY Line, pe 12 august.
Ayako este fiica prinţului Norihito de Takamado, văr al împăratului Akihito, care a murit în 2002.
Odată cu plecarea lui Ayako din familia imperială, aceasta s-a redus la 17 membri.
sursa: mediafax.ro
(Foto: kyodonews)
Comentarii