Masafumi Nagasaki trăia într-un mic paradis şi îşi petrecea timpul hoinărind dezbrăcat şi singur pe o insulă pustie din Pacific. Bătrânelul ducea o viaţă idilică, admira ţestoasele şi căuta mâncare pe unde putea, până când autorităţile l-au luat în colimatoriu.

Unele informaţii despre sănătatea şubredă a aventurierului Masafumi Nagasaki au ajuns în atenţia poliţiei, care a vrut să-l evacueze de pe insula respectivă, dându-i peste cap existenţa de „Robinson Crusoe” şi forţându-l, practic, să revină în societatea japoneză.
Nagasaki, în vârstă de 82 de ani, a trăit vreme de 30 de ani pe insula Sotobanari, după ce a „evadat” din viaţa urbană. El a fost evacuat recent, în ciuda faptului că şi-a manifestat dorinţa de a trăi până la moarte pe insula pustie.

Japonezul a fost „ridicat” de poliţişti după ce mai multe persoane şi-au manifestat îngrijorarea cu privire la starea lui de sănătate. După ce a fost scos din anonimat, Nagasaki s-a mutat într-o locuinţă situată la 70 km de insula Ishigaki. Aceste informaţii au fost oferite de Alvaro Cerezo, un regizor de documentare care s-a împrietenit cu Nagasaki în 2014.

Când Nagasaki a fost descoperit, Cerezo a spus că „are doar răceală” şi nu i se mai permite să revină în paradisul din Sotobanari, o insulă nelocuită de dimensiuni foarte mici. Nagasaki a ajuns acolo în urmă cu 30 de ani. Bărbatul supranumit „singuraticul dezbrăcat” a fost discret în privinţa vieţii personale, dar a precizat totuşi că a fost căsătorit şi a avut doi copii.

 

Continuarea o gasiti pe gandul.info

foto: mirror.co.uk