Un elefant care i-a aparţinut starului american Michael Jackson a evadat din adăpostul său de la o grădină zoologică din Jacksonville, Florida, unde fusese mutat de la ferma Neverland.
Informaţia a fost făcută publică de angajaţii grădinii zoologice, pe platforma online Facebook, aceştia explicând că Ali a evadat pe o poartă care a fost uitată deschisă, dar a nimerit într-o curte interioară.
A fost imediat iniţiat protocolul de securitate, iar vizitatorii nu au fost în pericol, au adăugat aceştia. Angajaţii grădinii au folosit mâncare pentru a momi elefantul înapoi în adăpostul său.
Ali este unul dintre animalele exotice care au trăit în grădina zoologică amenajată la ferma Neverland – denumită astfel după insula magică din povestea pentru copii „Peter Pan” -, reşedinţa în care a locuit Michael Jackson între anii 1988 şi 2005, proprietatea fiind abandonată după moartea starului, în 2009.
sursa: mediafax.ro
foto: pinterest.com
Comentarii