Ce-a de-a noua peliculă a lui Quentin Tarantino, ”Once Upon a Time… in Hollywood/ A fost odată la Hollywood”, a fost întâmpinată cu reacţii critice exuberante: cântecul strălucitor al izbăvirii la Los Angeles, scrie The Guardian.

Criticul de film Peter Bradshaw a scris pentru The Guardian o cronică elogioasă după premiera de la Cannes a peliculei ”Once Upon a Time … in Hollywood”, catalogându-l drept ”cântecul lui Tarantino despre izbăvire la Los Angeles”.

”E cel mai personal film al meu”, a recunoscut Tarantino care a explicat faptul că a folosit multe elemente din copilăria sa în Los Angeles pentru a aduce pe ecran povestea plasată în anii ’60, în cetatea filmului.

Producţia îi are în prim plan pe Brad Pitt şi pe Leonardo DiCaprio, alături de actriţa Margot Robbie, care interpretează rolul lui Sharon Tate şi surprinde evenimentele din Los Angeles în perioada care a rămas marcată de uciderea violentă a lui Tate şi de condamnarea lui Charles Mason pentru oribila crimă.

Lansat de Sony Pictures, filmul “A fost odată la… Hollywood” va avea premiera în cinematografe pe data de 26 iulie. Pe lângă DiCaprio, Pitt şi Robbie, producţia îi are în distribuţie pe Kurt Russell, Al Pacino dar şi pe Luke Perry, care a murit pe 4 martie 2019, fanii având astfel şansa să-l vadă întrunul dintre ultimele roluri pe care le-a interpretat.

sursa: mediafax.ro

foto: Latin American Post