Oltenia se afla sub cod galben de ploi pana maine la ora 06.00 transmite Administratia Natioanala de Meteorologie.
Avertizarea vizeaza si cea mai mare parte a Transilvaniei, Maramureșul, nordul și vestul Moldovei, precum și nordul și nord-vestul Munteniei.
Instabilitatea atmosferică va fi temporar accentuată, se vor semnala averse ce vor avea și caracter torențial, descărcări electrice, vijelii și grindină.
În intervale scurte de timp sau prin acumulare, se vor înregistra cantități de apă ce vor depăși 25 l/mp și pe arii restrânse 40…60 l/mp.
Comentarii