primul meci al Mondialului a fost câștigat categoric, scor 5-0, de reprezentativa Rusiei, „victimă“ fiindu-i naționala Arabiei Saudite. Au marcat Gazinsky (’12), Cheryshev (’43, ’90+1), Dzyuba (’71) şi Golovin (’90+4). La acest meci din grupa A au asistat 80.000 de spectatori.
Rusia: Igor Akinfeev – Mario Fernandes, Kutepov, Ignaşevici, Iuri Jirkov – Iuri Gazinski, Roman Zobnin, Aleksandr Samedov (’64, Kuziaev), Aleksandr Golovin – Alan Dzagoev (’24, Cherişev), Fedor Smolov (’70, Dziuba) Selecţioner: Stanislav Cherchesov.
Arabia Saudită: Abdullah Al-Mayouf – Yasser Al-Shahrani, Os.Hawsawi, Om.Hawsawi, Mohammed Al-Barik – Abdullah Otif (’64, Al-Muwallad), Salman Al-Faraj, Yahya Al-Shihri (’72, Banhir), Taisir Al-Jassim, Al Jassim – Al Sahlawi (’74, Asiri). Selecţioner: Juan Antonio Pizzi.
„Nu este decât începutul. Am câştigat cu 5-0, avem trei puncte, dar în acest turneu trebuie să ieşim din grupe. Avem experienţa de la Cupa Confederaţiilor de anul trecut, am câştigat primul meci, dar am fost eliminaţi. Trebuie să depăşim acest moment şi să ne concentrăm asupra meciului următor (cu Egiptul – n.r.). Nu ştim dacă Salah va juca, e o mare necunoscută. Egiptul este totuşi o echipă bună şi fără el, iar cu el cu atât mai mult. Au un antrenor excelent, Hector Cuper“, a declarat selecţionerul Rusiei, Stanislav Cercesov.
citeste continuarea pe gds.ro
Comentarii