Ieşirea Marii Britanii din Uniunea Europeană începe să îşi arate efectul în mediul agricol. Fermele din Marea Britanie se confruntă cu o scădere dramatică a numărului de lucrători sezonieri, în condiţiile în care est-europenii, printre care mulţi români, evită acum această ţară.
Potrivit Asociaţiei Furnizorilor de Forţă de Muncă (ALP), peste jumătate din firmele de recrutare nu au putut găsi mână de lucru în primele luni din acest an, informează ziarulromanesc.net
De asemenea, Uniunea Naţională a Fermierilor a raportat că, anul trecut, numărul muncitorilor sezonieri din UE a scăzut cu 17%, ceea ce a făcut ca unele recolte valoroase să fie lăsate să putrezească pe câmp.
În fermele britanice, 99% din muncitorii sezonieri vin din Europa de Est, iar două treimi dintre ei din România şi Bulgaria. O firmă de recrutări din Kent caută lucrători în România pentru 80 de ferme din Marea Britanie.
În lunile următoare este nevoie de 4.000 de persoane care să culeagă căpşune, zmeură, mere şi pere, însă compania este foarte departe de această ţintă.
Ea spune că firma a fost nevoită să-şi extindă aria de căutare la cei care „au două mâini şi două picioare”, cu alte cuvinte, nu mai contează priceperea şi îndemânare. Nici limba engleză nu mai este un criteriu de selecţie.
sursa: www.businessmagazin.ro
foto: agrointel.ro
Comentarii