Spre finalul ceremoniei Premiilor VMA 2018, Madonna a urcat pe scenă pentru a prezenta câștigătorul prestigiosului trofeu pentruCel mai bun videoclip al anului, dar și pentru a îi aduce un omagiu cântăreței Aretha Franklin. Cel din urmă moment i-a adus Madonnei nenumărate critici și a stârnit un val imens de reacții negative.

Înainte de a îi înmâna premiul cântăreței Camila Cabello, Madonna a dedicat cinci minute unui omagiu în cinstea legendarei soliste Aretha Franklin. În realitate însă, Madonna și-a adus un omagiu ei însăși, având în vedere că a petrecut tot timpul alocat spunându-și propria poveste – cum a pornit de la a locui înconjurată de dependenți de droguri și până la a își susține primul concert pe scena Premiilor VMA în 1984. Deși a pomenit pe ici colo de Aretha Franklin și câteva dintre piesele ei preferate ale acesteia, Madonna nu a vorbit despre impactul sau influența reginei Soul asupra cariera sale sau asupra lumii în general, ci a preferat să își detalieze propria ascensiune.

Poate că momentul în sine a fost inspirațional, dar asta nu a însemnat că a fost despre Aretha Franklin, așa cum și-a pregătit discursul.

Pe Twitter, toată lumea a părut să fie de acord că discursul lung al Madonnei nu a fost câtuși de puțin potrivit momentului. Nu doar că a fost ambiguu și greu de urmărit, totul a putut fi rezumat, așa cum a concluzionat majoritatea postărilor de pe platforma Twitter, drept „un moment în care o femeie albă se autoproclamă subiectul unui discurs menit să slăvească o femeie de culoare”.

În plus, publicul spectator din mediul online a cerut scuze oficiale din partea MTV pentru că au permis Madonnei asemenea dovadă de lipsă de respect față de moștenirea culturală lăsată în urmă de Aretha Franklin.

sursa: glamour.ro

foto: foxnews.com